Podle toho jak se hodně zpřísnila pravidla pro hypotéční úvěry, tak mnozí na tento způsob zakoupení vlastního bydlení nedosáhnou. Nebo lépe řečeno jim budou chybět další finanční prostředky, a kdo je nebude mít prokazatelně na svém kontě, tak skutečně nepochodí schvalovacím bankovním procesem. Nebudeme si ani nalhávat, že nemovitosti v dnešní době si drží skutečně vysokou prodejní hodnotu. Pokud zrovna majitele nemovitosti nic netlačí k prodeji, bude svůj majetek ponechávat na horních příčkách, které jsou až příliš předražené. Spoléhají na to, že každá věc má svého kupce a tak se přece jenom nějaký zájemce nalezne. Na druhou stranu je velmi zvláštní, že i ti, co mají dostatečné množství finančních prostředků, tak se nehrnou do koupě nemovitostí za celkovou kupní cenu v hotovosti, ale raději si zažádají o úvěr, který v tomto případě se dá snadněji získat. Má to přirozeně svoji logiku.

domek na vesnici

Proč je úvěr výhodnější?

·         I když má kupující dostatečnou hotovost, musí počítat s tím, že ještě navíc bude platit 4% z kupní nebo odhadní ceny nemovitosti. Tudíž konečnou cenou z nemovitosti placení nekončí. Ještě je třeba počítat s vložením na katastr nemovitostí, který je též zpoplatněn.

·         Část úvěru a část vlastní hotovosti je naprosto ideální stav, jelikož zůstane podstatná část financí na další možnou investici či opravy.

·         Není poté divu, že bydlíme na úvěry za bilion, když výhodná procenta z úroků, možné odečty, výnosy z investic a mnohé další jsou výhodnější, než si zakoupit bydlení za vlastní hotovost a potom hledat další finanční možnosti, kdy si budeme muset možná půjčit na opravy nebo jiné investice, ovšem za daleko horších podmínek, než nám nabízí hypotéční úvěr.
chaloupka u vody

Někdo takovou šanci nemá

Bohužel stále v naší republice převládají čísla těch, kteří se musí spolehnout jen na hypotéku, pokud chtějí zakoupit vlastní bydlení. Je jedno zdali to bude malý domek se zahrádkou, velká vila nebo touha si postavit vlastní stavbu, případně někomu postačí byt či družstevní podíl. Tady jsou podmínky pro získání daleko těžší a mnohdy je velmi náročné prokázat a doložit vše, tak jak banky požadují.