Chcete také začít na své zahradě pěstovat kanadské borůvky? Věřte, že je to možné. Borůvka zahradní, borůvka kanadská nebo borůvka velkoplodá – to jsou názvy pro stejnou rostlinku – brusnici chocholičnatou. Pro úspěšné pěstování borůvek kanadských je zapotřebí vhodné stanoviště, půda a dodržování několika zásad při pěstování. Borůvky kanadské můžeme pěstovat i na méně úrodné půdě nebo na balkoně. Borůvky kanadské zpravidla pěstujeme na těžce písčité půdě s velmi kyselou půdní reakcí.
borůvkové keře
1.      Kterou odrůdu borůvek vybrat?
Vhodný výběr odrůdy borůvek je na začátku důležitý. Borůvky se totiž liší svou chutí, velikostí bobulí i rostlin. Borůvky začínají plodit v třetím roce a plná plodnost nastupuje o tři roky později. Z jednoho keře sklidíte 2,5 až 6 kg borůvek. Keře jsou dlouhověké, dožívají se 30 i 60 let. Osvědčenými ranými odrůdami borůvek jsou Earliblue a Duke. Středně ranými pak Blueray a Bruecrop. Polopozdními Berkeley a osvědčenými pozdními odrůdami borůvek jsou Herbert a Jersey. Je vhodné sázet více odrůd. Borůvky se totiž opylují pylem jiné odrůdy, díky tomu budete mít větší plody a lepší úrodu.
nezralé borůvky
2.      Příprava stanoviště pro pěstování borůvek kanadských
Častou příčinou neúspěchu při pěstování borůvek kanadských je nevhodná půda. Ideální pH půdy je 3,5 až 4,5, borůvky mají rády těžce písčitou a propustnou půdu. Kyselost půdy můžeme upravit rašelinou nebo výměnou půdy. Abyste zamezili kontaktu s okolní vápenatou půdou, stěny pokryjte fólií.
sklizeň borůvky
3.      Zálivka a hnojení borůvek
Rostliny vyžadují pravidelnou zálivku a hnojení. Při hnojení se důsledně vyvaruje použití hnojiv s obsahem chlóru a vápna. Nejvhodnějšími hnojivy jsou tekutá hnojiva určená pro kanadské borůvky. V prvním roce borůvky nehnojíme, protože kořeny jsou citlivé a mohlo by dojít k jejich poškození. Pravidelná zálivka má vliv na kvalitu plodů. Nejvhodnější je dešťová voda, nevhodná je voda z vodovodu.

Pěstování kanadských borůvek
Ohodnoťte příspěvek
Summary